Přiznám se, že na tuto knihu mě nalákal hype a taky prostředí knižního marketingu, který mě fakt zajímá. Nicméně mě příběh dost zklamal, takže tu nebudu bohužel chválit.
Obálka mi přišla přemrštěná. Chápu, že se kniha jmenuje Nažluto, ale takto výrazná žlutá na obálce i ořízce mi už přišla trochu moc.
👉 Upozorňuji, že níže bude SPOILER. 👈
Děj příběhu začíná velmi slibně - dvě kamarádky a zároveň životní rivalky June a Athena, se již od školy snaží prosadit v knižním světě. Athena toho docílí a stane se bestsellerovou autorkou, což ji June tajně závidí. Když dojde k velmi bizarní nehodě, má June šanci zpracovat zcela nový rukopis od Atheny, o kterém nikdo neví. June se chopí této temné příležitosti a vydá rukopis za svůj. Úspěch na sebe nenechá dlouho čekat a kniha se stane bestsellerem. Nicméně se na sociálních sítích objeví skupina lidí, která tvrdí, že June příběh ukradla a začne se šířit nenávist, která June rozpohybuje silné výčitky svědomí.
Celou knihu provází dvě témata - hejty na sociálních sítích a určitá forma rasismu. Celá kniha byla o tom, jak vám nenávist na sociálních sítích může přivést do absolutní schizy. Kdy June nebyla schopná hejty přestat číst a dostávala se do totální paranoie. Zároveň se ale chovala tak, jakoby neprovedla nic špatného a s tím jsem se vůbec neztotožnila. Klíčovým je také skutečnost, že Athena byla asioameričanka a příběh, který ji June (která je běloška) ukradla, pojednával o čínských dělnících za první světové války. Spousta nenávistných komentářů tedy právě pramenila z osočování, jak muže běloška psát o asijské historii.
A bohužel mi tyto hlavní témata vůbec nesedla a nebavily mě číst. Tematicky mi kniha přišla velmi slabá a bohužel mě to vůbec neuchvátilo. Autorčin styl i přesto nebyl špatný, zajímalo by mne vyzkoušet od ní další knihy např. Makovou válku. Ale knihu Nažluto bohužel hodnotím pouze:
☆☆